Find Celebration of Sport Excellence award recipients

Government of Yukon sport award winners

Premier’s awards of sport excellence

Allan Hansen, archery

Sofjia Jewell, archery

Emmett Kapaniuk, archery

Vincent Menard, archery

Emily King, Arctic sports

Jack Amos, athletics

Jessica Frotten, athletics

Nadia Moser, biathlon

Jake Draper, biathlon

Aiden Hupe, biathlon

Isla Hupe, biathlon

Hunter Vincent, canoe or kayak

Luanda Pronovost, canoe or kayak

Dahria Beatty, cross-country skiing

Emily Nishikawa, cross-country skiing

Natalie Hynes, cross-country skiing

Derek Deuling, cross-country skiing

Sasha Masson, cross-country skiing

Amanda Thomson, cross-country skiing

Etienne Geoffroy-Gagnon, freestyle skiing

Layla Lombert, gymnastics

Dylan Cozens, hockey

Gavin Mckenna, hockey

Forest Pearson, orienteering

Jen Mackeigan, orienteering

Pia Blake, orienteering

Samuel Mather, snowboarding

Ernest Chua, Special Olympics swimming

Darby McIntyre, Special Olympics cross-country skiing

Pee Wee Mustangs, hockey (team):
Axel Anderson, Taylor Bierlmeier, Landon Cowper, Luke Cozens, Kaelen Halowaty, Nash Holmes, Jase Johnstone, Noah Kinney, Conner Labar, Keaton MacIntosh, Robbie Matthews, Gavin Mckenna, Kieron Mooney, Kayce Saligo, Zack Seguin, Chayce Tuton, Zander Underhill and coaches Justin Halowaty, Derek Johnstone and Michael Tuton

2019 Canada Winter Games medal winner

Natalie Hynes, cross-country skiing

2019 Western Canada Summer Games medal winners

Julianne Girouard, canoe kayak

Mara Roldan, cycling

Mia Barrault, swimming

Cassi Jensen, wrestling

Jaymi Hinchey, wrestling

Judi Russell, wrestling

Minister’s awards of sport recognition

Emma TomTom, archery

Kate Koepke, Arctic sports

Ava Irving-Staley, cycling

Mikayala Kramer, figure skating

Wylloh Dinn, gymnastics

Kassua Dreyer, swimming

Mike Sumner, Special Olympics figure skating

Tijana McCarthy, Special Olympics figure skating

Yukon North Stars, hockey (team):
Taylor Bierlmeier, Caely Burdes, Clementine Burgess, Emma Curtis, Alia Drummond, Maelle Gouaillier, Jayda Steele, Kianna Loots, Livia Mortimer, Heidi Nash, Kennedy O'Brien, Isabelle Paquette, Callie Quaile, Brooke Tobler, Emery Twardochleb, and coaches Colin Nash, Pat Tobler and Trevor Twardochleb

Sport Yukon award winners

Dahria Beatty, international female athlete of the year
Dylan Cozens, international male athlete of the year
Amelia Barrault, national or territorial female athlete of the year
Derek Deuling, national or territorial male athlete of the year
Leslie Raenden, administrator of the year
Pee Wee Mustangs, team of the year
Sean McCarron, Yukon coach of the year

Yukon Aboriginal Sport Circle award winners

Emma TomTom, Aboriginal athlete of the year
Devin Forester, Aboriginal Arctic sports or Dene games athlete of the year
Sarah Walz, Aboriginal coach of the year
Kwanlin Dün Recreation Department, outstanding commitment to Aboriginal sports

The Government of Yukon presents awards every year to outstanding Yukon athletes who achieve a level of excellence in their sport or a special level of accomplishment in their sport.

Premier's awards of excellence

Award criteria

  • Athletes must have demonstrated results that show their commitment to a training and competition program that helped them achieve excellence.
  • Results include:
    • winning a gold, silver, or bronze medal; or
    • earning a special level of accomplishment such as an all-star designation. 
  • Athletes must have achieved results where there are at least 5 competitors in the category.
  • Athletes can achieve results in individual competition, as a team, or as a member of a team.

Eligible competitions

  • Major international events sanctioned by the national sport organization (NSO)
  • Canada Games or Western Canada Summer Games
  • National championships
  • Western Canadian championships, gold medal only
  • Provincial championships, gold medal only
  • Participation as a member of Team Canada in the Olympics, Commonwealth Games, Pan American Games, Para Pan Am Games or world championships

Minister's awards of recognition

Award criteria

  • Athletes must have demonstrated results that show their commitment to a training and competition program that helped them achieve excellence.
  • Results include:
    • winning a gold, silver, or bronze medal; or
    • earning a special level of accomplishment such as an all-star designation.
  • Athletes can achieve results in individual competition, as a team, or as a member of a team.

Eligible competitions

  • Major international events sanctioned by the national sport organization
  • Canada Games or Western Canada Summer Games
  • National championships
  • Western Canadian championships
  • Provincial championships
  • Canada 55+ Games, gold medal only
  • North American Indigenous Games, gold medal only
  • Arctic Winter Games, gold medal only

Team Yukon

Every year, the Government of Yukon gives out Celebration of Sport Excellence awards. These awards recognize the achievements of Yukon's sport community in the previous year. The Government of Yukon presents these awards to outstanding Yukon athletes who achieve a level of excellence or a special level of accomplishment in their sport.

The Government of Yukon presents awards in 2 categories:

  • Premier's awards of excellence; and
  • Minister's awards of recognition.

Sport Yukon and the Yukon Aboriginal Sport Circle also present awards at the event.

Recipients for achievement in 2019

Government of Yukon sport award winners

Premier’s awards of sport excellence

Allan Hansen, archery

Sofjia Jewell, archery

Emmett Kapaniuk, archery

Vincent Menard, archery

Emily King, Arctic sports

Jack Amos, athletics

Jessica Frotten, athletics

Nadia Moser, biathlon

Jake Draper, biathlon

Aiden Hupe, biathlon

Isla Hupe, biathlon

Hunter Vincent, canoe or kayak

Luanda Pronovost, canoe or kayak

Dahria Beatty, cross-country skiing

Emily Nishikawa, cross-country skiing

Natalie Hynes, cross-country skiing

Derek Deuling, cross-country skiing

Sasha Masson, cross-country skiing

Amanda Thomson, cross-country skiing

Etienne Geoffroy-Gagnon, freestyle skiing

Layla Lombert, gymnastics

Dylan Cozens, hockey

Gavin Mckenna, hockey

Forest Pearson, orienteering

Jen Mackeigan, orienteering

Pia Blake, orienteering

Samuel Mather, snowboarding

Ernest Chua, Special Olympics swimming

Darby McIntyre, Special Olympics cross-country skiing

Pee Wee Mustangs, hockey (team):
Axel Anderson, Taylor Bierlmeier, Landon Cowper, Luke Cozens, Kaelen Halowaty, Nash Holmes, Jase Johnstone, Noah Kinney, Conner Labar, Keaton MacIntosh, Robbie Matthews, Gavin Mckenna, Kieron Mooney, Kayce Saligo, Zack Seguin, Chayce Tuton, Zander Underhill and coaches Justin Halowaty, Derek Johnstone and Michael Tuton

2019 Canada Winter Games medal winner

Natalie Hynes, cross-country skiing

2019 Western Canada Summer Games medal winners

Julianne Girouard, canoe kayak

Mara Roldan, cycling

Mia Barrault, swimming

Cassi Jensen, wrestling

Jaymi Hinchey, wrestling

Judi Russell, wrestling

Minister’s awards of sport recognition

Emma TomTom, archery

Kate Koepke, Arctic sports

Ava Irving-Staley, cycling

Mikayala Kramer, figure skating

Wylloh Dinn, gymnastics

Kassua Dreyer, swimming

Mike Sumner, Special Olympics figure skating

Tijana McCarthy, Special Olympics figure skating

Yukon North Stars, hockey (team):
Taylor Bierlmeier, Caely Burdes, Clementine Burgess, Emma Curtis, Alia Drummond, Maelle Gouaillier, Jayda Steele, Kianna Loots, Livia Mortimer, Heidi Nash, Kennedy O'Brien, Isabelle Paquette, Callie Quaile, Brooke Tobler, Emery Twardochleb, and coaches Colin Nash, Pat Tobler and Trevor Twardochleb

Sport Yukon award winners

Dahria Beatty, international female athlete of the year
Dylan Cozens, international male athlete of the year
Amelia Barrault, national or territorial female athlete of the year
Derek Deuling, national or territorial male athlete of the year
Leslie Raenden, administrator of the year
Pee Wee Mustangs, team of the year
Sean McCarron, Yukon coach of the year

Yukon Aboriginal Sport Circle award winners

Emma TomTom, Aboriginal athlete of the year
Devin Forester, Aboriginal Arctic sports or Dene games athlete of the year
Sarah Walz, Aboriginal coach of the year
Kwanlin Dün Recreation Department, outstanding commitment to Aboriginal sports

Award criteria

The Government of Yukon presents awards every year to outstanding Yukon athletes who achieve a level of excellence in their sport or a special level of accomplishment in their sport.

Premier's awards of excellence

Award criteria

  • Athletes must have demonstrated results that show their commitment to a training and competition program that helped them achieve excellence.
  • Results include:
    • winning a gold, silver, or bronze medal; or
    • earning a special level of accomplishment such as an all-star designation. 
  • Athletes must have achieved results where there are at least 5 competitors in the category.
  • Athletes can achieve results in individual competition, as a team, or as a member of a team.

Eligible competitions

  • Major international events sanctioned by the national sport organization (NSO)
  • Canada Games or Western Canada Summer Games
  • National championships
  • Western Canadian championships, gold medal only
  • Provincial championships, gold medal only
  • Participation as a member of Team Canada in the Olympics, Commonwealth Games, Pan American Games, Para Pan Am Games or world championships

Minister's awards of recognition

Award criteria

  • Athletes must have demonstrated results that show their commitment to a training and competition program that helped them achieve excellence.
  • Results include:
    • winning a gold, silver, or bronze medal; or
    • earning a special level of accomplishment such as an all-star designation.
  • Athletes can achieve results in individual competition, as a team, or as a member of a team.

Eligible competitions

  • Major international events sanctioned by the national sport organization
  • Canada Games or Western Canada Summer Games
  • National championships
  • Western Canadian championships
  • Provincial championships
  • Canada 55+ Games, gold medal only
  • North American Indigenous Games, gold medal only
  • Arctic Winter Games, gold medal only